Categorii: Stiri

A doua medalie la Europeanul de lupte pentru Romania! Ana Maria Paval a cucerit bronzul la 55 de kg

Dupa ce Estera Dobre si-a adjudecat medalia de argint la categoria de 48 de kg in urma cu doua zile, o alta sportiva romanca a reusit sa prinda un loc pe podium la Campionatul European de lupte din Serbia. Ana Maria Paval nu a reusit calificarea in finala probeo de 55 de kilograme, dar a cucerit medalia de bronz, a patra de acest fel din cariera ei.

Clujeanca Paval, cea care ameninta in urma cu putina vreme ca se lasa de sport din cauza remuneratiei foarte mici primita de luptatori de la cluburile din Romania, a avut primul tur liber in competitia de la Belgrad, intalnind-o apoi in optimi pe frantuzoaica Anna Gomis. Ana Maria nu a avut un meci usor, dar a invins cu scorul de 3-0 si a avansat astfel in faza sferturilor de finala.

Petra Maarit Olli, din Finlanda, a fost o adversara foarte la indemana pentru romanca, aceasta invingand cu 7-0 si apropiindu-se la doar un pas de prima finala mare a carierei sale. Nu a fost sa fie insa nici de aceasta data, pentru ca ucraineanca Natalia Sinisin,cea care avea sa castige titlul european pana la urma, a invins-o cu 4-2 pe sportiva pregatita de antrenorul Vasile Visan.

Romanca a intrat apoi in recalificarile pentru medaliile de bronz, unde a recastigat increderea in ea si a reusit o noua victorie lejera, scor 4-0, in fata polonezei Roksana Marta Zisina. Medalia adusa de Ana Maria Paval este a doua pentru delegatia Romaniei prezenta la Europenele de la Belgrad, dar exista inca sperante pentru alte cateva clasari bune si poate chiar si un titlu continental.

Astfel, Federatia Romana de Lupte isi pune mari sperante in sportivi precum Virgil Munteanu sau Eusebiu Diaconu, cei doi urmand sa participe in zilele urmatoare la categoriile 55 si respectiv 60 de kilograme la lupte greco-romane. De asemenea, si Gheorghita Stefan, care va evolua la lupte libere, categoria 84 de kilograme, are sanse la o medalie, acesta fiind medaliatul cu bronz en-titre al probei.

Din pacate, un alt luptator roman care era vazut cu sanse la medalie, Rares Chintoan, a fost eliminat in optimile de finala ale probei de 120 de kilograme de lupte libere, dupa un meci incheiat in prelungiri cu rusul Bahtiar Ahmedov. George Bucur, in schimb, la libere, 60 de kilograme, a evoluat peste asteptari si a fost chiar aproape de o medalie, incheind concursul pana la urma pe locul cinci.