Categorii: Fotbal, Stiri

Atletico Madrid si Falcao cuceresc Europa League

Trofeul Europa League sosise la Bucuresti de la Porto, care castigase in 2011 cu columbianul Falcao principal marcator; el a fost golgeter cu 17 goluri. Tranferat la Atletico Madrid, Falcao a fost jucatorul finalei de la Bucuresti si a marcat doua goluri superbe in prima repriza, care au decis ca trofeul va fi al Madridului. Falcao are un record superb in aceste doua editii de Europa League: doua cupe, doua titluri de golgeter al competitiei europene si 29 de goluri marcate in 29 de meciuri jucate.
Europa League revine la Madrid! Atletico a reusit sa castige trofeul pentru a doua oara in trei ani dupa un meci nebun pe National Arena cu rivala spaniola Athletic Bilbao.

Falcao a deschis scorul in minutul 7, cu un sut superb de la marginea careului. Tot el s-a distrat cu fundasii adversi in minutul 34 si a facut 2-0 inainte de pauza. Bielsa a lasat apararea si a mizat totul pe atac, insa jucatorii sai magici care au reusit s-o doboare pe Manchester United n-au avut forta sa revina in meci. Diego a profitat de spatiile ramase, a driblat superb trei adversari si a inchis meciul in minutul 85.
Ibai a lovit bara in prelungiri pentru Bilbao, dar era prea tarziu. El Loco Bielsa pierde in fata fostului sau elev, Diego Simeone, care castiga primul trofeu ca antrenor la 42 de ani.
Miile de fani ai lui Atletico s-au abtinut cu greu sa nu intre pe teren, alaturi de oamenii care i-au facut fericiti la Bucuresti.
Prabusiti, jucatorii lui Bilbao n-au putut fi consolati de nimeni. Prabusiti pe gazon, s-au oprit din plans doar in momentul in care au urcat spre tribuna oficiala pentru a primi medaliile de la Michel Platini.
Fotbalistii lui Atletico i-au asteptat pe rivali la mijlocul terenului pentru a-i aplauda!