Categorii: Stiri

Barcelona s-a calificat in finala Campionatului Mondial al cluburilor, dar David Villa si-a rupt tibia !

Reprezentanta Europei, Barcelona, la Campionatul Mondial al cluburilor, a trecut la pas de Al Sadd, cu 4-0. Meciul din semifinalele competitiei a fost la discretia Barcelonei.

Adriano a reusit o dubla (in minutele 25 si 43), stabilind scorul la pauza, 2-0. Keita (in minutul 64) si Maxwell (in minutul 82) au marcat si ei in galopul de sanatate al echipei carismaticului Guardiola.

Dar nu toate au mers bine in acest meci pentru catalani. Atacantul Barcelonei David Villa a suferit o fractura de tibie la piciorul stang in timpul meciului si a fost inlocuit in minutul 39 cu Alexis Sanchez. Dupa ce a fost examinat la spital, primele stiri anunta ca Villa nu va juca 6 luni. Este incerta participarea sa la turneul final al lui EURO 2012.

In finala Campionatul Mondial al cluburilor Barcelona va juca duminica, 18 decembrie, la Yokohama cu echipa braziliana FC Santos.