Categorii: Stiri

Bulls si Heat pierd neasteptat, dar raman in fruntea Conferintei de Est a NBA

Ziua de luni in NBA, desi nu foarte bogata din punctul de vedere al numarului de meciuri disputate, a adus cateva surprize de proportii. Astfel, Chicago Bulls si Miami Heat, primele doua clasate in Conferinta de Est, au cedat neasteptat in fata celor de la Denver Nuggets si Indiana Pacers.

”Taurii” din Chicago au pierdut chiar pe teren propriu, scor 91-108, in fata lui Denver Nuggets, iar infrangerea este cu atat mai dureroasa cu cat gazdele au dominat startul meciului. La finalul primului sfert, a fost 27-25 in favoarea echipei din Chicago, pentru ca la pauza oaspetii sa preia conducerea, dar la limita, scor 54-52.

Sferturile trei si patru au apartinut in totalitate celor din Denver, echipa la care au stralucit Ty Lawson si Arron Afflalo. Primul a fost si cel mai bun marcator al meciului, cu 27 de puncte reusite. Cu toate acestea, trebuie spus ca ”taurii” au un alibi pentru infrangere, in conditiile in care Richard Hamilton a absentat din cauza unei accidentari la umar, iar vedeta Derrick Rose a fost menajat de antrenor dupa un sezon lung si epuizant deja.

Victoria echipei din Denver nu pericliteaza in niciun fel planurile de marire ale celor din Chicago, acestia ramanand lideri detasati in Conferinta de Est, cu 40 de victorii si 11 infrangeri la activ. De partea cealalta, Nuggets sunt inca sub linia de play-off in Vest, dar cu 27 de victorii si 23 de infrangeri, sunt foarte aproape de locurile sapte-opt in clasament.

A doua clasata in Est, Miami Heat, a cedat al doilea meci consecutiv in NBA, Indiana Pacers venindu-le de data aceasta de hac elevilor lui Pat Riley. Cu toate vedetele in teren, inclusiv LeBron James, Dwyane Wade si Chris Bosh, echipa din Florida a inceput destul de bine meciul din deplasare cu Indiana, cele doua echipe mergand cap la cap pana la pauza mare.

Dupa doua sferturi, scorul era de doar 49-46 in favoarea gazdelor, al treilea sfert fiind insa decisiv pentru deznodamantul partidei. Cu un Danny Granger in mare forma, dar si cu o defensiva impenetrabila, echipa antrenata de David Morway s-a impus cu scorul de 105-90 si devine din ce in ce mai sigura de locul in play-off.

Indiana este pe cinci in Est, cu 29 de victorii si 19 infrangeri, in vreme ce Miami Heat ramane pe doi, cu 35 de rezultate favorabile si 13 infrangeri, pozitia fiind insa din ce in ce mai amenintata de Orlando Magic. ”Magicii” au jucat si ei luni si au invins lejer pe Toronto Raptors in deplasare, scor 117-101, ajungand la trei victorii consecutive in ultimele trei partide.

In celelalte meciuri disputate luni in NBA, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Washington – Detroit 77-79; Charlotte – Boston 95-102; New Jersey – Utah 84-105; New York Knicks – Milwaukee 89-80; Houston – Sacramento 113-106 dupa prelungiri; Los Angeles Clippers – New Orleans 97-85.