Categorii: Stiri

Bulls si Thunder isi continua galopul de sanatate in NBA, Lakers in pericol sa rateze play-off-ul

Suntem aproape de jumatatea sezonului regulat in NBA, iar ierarhiile incep deja sa se contureze. Chicago Bulls si Oklahoma City Thunder sunt in mod clar echipele momentului in campionatul nord-american de baschet, cele doua avand cele mai mari sanse de a castiga Conferinta de Est, si respectiv pe cea de Vest, la sfarsitul lunii aprilie.

”Taurii” din Chicago au castigat luni noapte la pas, desi au evoluat in deplasare. Victima lui Carlos Boozer si compania s-a numit New Jersey Nets, ocupanta doar a locului 11 in Conferinta de Est, iar scorul final vorbeste de la sine. A fost 108-87 in favoarea ”Taurilor”, acestia conducand ostilitatile de la un capat la altul al partidei si avand un avantaj de 21 de puncte inca din primul sfert.

Celalalt lider din NBA, Oklahoma City Thunder, a avut o partida mult mai dificila in noaptea precedenta, adversara echipei pregatite de Scott Brooks numindu-se Portland Trail Blazers. Meciul a avut loc chiar la Portland si a cunoscut o desfasurare de-a dreptul dramatica.

Astfel, primul sfert a fost unul de mare spectacol, in care cele doua echipe au mers cap la cap si s-au inscris nu mai putin de 60 de puncte, Portland avand avantaj mic la finele acestuia, 31-29. Al doilea sfert a fost controlat in totalitate de Thunder, cei care preluasera conducerea la pauza mare cu opt puncte avans.

N-a fost insa de ajuns, pentru ca Trail Blazers, condusi in teren de un fenomenal LaMarcus Aldridge, au avut castig de cauza in sferturile trei si patru si au trimis partida in prelungiri. Aici Thunder au fost insa mai maturi si mai stapani pe ei si s-au impus astfel cu patru puncte avans, scor final 111-107.

Cel mai bun marcator al partidei a fost Aldridge, de la gazde, cu 39 de puncte, urmat indeaproape de noul star al NBA-ului, Kevin Durant, jucatorul lui Oklahoma City, cu 33 de puncte.

Un alt meci foarte interesant care s-a disputat luni noapte a avut loc la Philadelphia, intre 76-ers si Los Angeles Lakers. Acestia din urma au fost aproape de o victorie care i-ar fi ajutat mult in clasamentul sezonului regulat, dar gazdele s-au impus pana la urma, scor 95-90. ”Sixers” ocupa locul trei in Conferinta de Est si au sanse mari sa prinda play-off-ul, dar fostii campioni de la Lakers sunt doar pe sase in Vest si sunt in mare pericol sa rateze primele opt pozitii.