CFR Cluj se mentine la 5 puncte in fata lui Dinamo

Meciul Vaslui – CFR Cluj ar fi putut, daca gazdele ar fi castigat, sa aduca Vasluiul in lupta pentru titlu.
Derby-ul granzilor provinciali din campionatul romanesc a adus fata in fata cei doi tehnicieni lusitani care activeaza pe taram mioritic.
Augusto Inacio si Jorge Costa sunt cunostinte vechi, cei doi lucrand impreuna in urma cu aproape trei decenii pe cand tehnicianul Vasluiului antrena pe FC Porto, in defensiva careia stralucea la vremea respectiva actualul manager al clujenilor de la CFR. Tandemul format in tabara “dragonilor” de Inacio si Costa aducea in vitrina gruparii din Porto doua titluri si o Supercupa.

Revenind la partida propriu-zisa, prima repriza incepe in nota clara de dominare a gazdelor care irosesc cateva ocazii bune de a marca din cauza inexactitatii lui Anderson sau impreciziei lui Stanciu.
Oaspetii isi revin repede si contrar cursului jocului deschid scorul dupa o cursa a lui Sougou pe partea dreapta care apoi centreaza pentru Ronny, acesta din urma reluand mingea cu capul in poarta vasluiana.
La doua minute dupa aceasta faza, gazdele mai primesc o lovitura, fundasul Hugo Luz fiind trimis la vestiare dup ace l-a lovit pe Sougou si a vazut, meritat, cartonasul rosu n partea centralului Alexandru Tudor.
Gazdele se napustesc spre poarta aparata de Beto, oaspetii alegandu-se si cu trei cartonase galbene dupa tot atatea intrari ure menite sa stopeze asediul amfitrionilor.
La noua minute dupa ce ardelenii deschisesera scorul, golgheterul Ligii I, Wesley, reuseste sa restabileasca egalitatea cu un sut plasat din careu. Pana la pauza tot elevii lui Inacio sunt mai periculosi, insa ghinionul pentru moldoveni continua si Sanmartean nu mai poate continua fiind inlocuit in ultimul minut al primei parti cu Paito.

Dupa pauza Vasluiul continua sa atace, in ciuda inferioritatii numerice, incercand sa mai inscrie o data in poarta ardelenilor. In minutul 55 Alexandru Tudor elimina un oficial de pe banca gazdelor dupa ce acesta protestase la o faza in care Piccolo a oprit balonul cu mana la o actiune a lui Wesley, insa arbitrul bucurestean a lasat jocul sa continue.
Temwanjera, Adailton si Bello, in faze succesive, reusesc sa mai creasca tensiunea celor prezenti la acest meci dupa ce rateaza si ei, incredibil, la poarta oaspetilor.
Bastos scapa pe contraatac insa, dintr-o pozitie ideala, nu reuseste sa-l invinga pe Borjan. Cu 12 minute inaintea finalului oaspetii profita de superioritatea numerica, dar si de oboseala vizibila a gazdelor si au doua faze importante la poarta aparata de Borjan, care retine suturile lui Ronny si Cadu.
Urmeaza o noua gafa uriasa a arbitrilor care defavorizeaza pe moldoveni, asistentul oprindu-l dintr-o actiune pe N’Doye pe motiv de ofsaid, desi acesta era tinut in joc de acelasi Piccolo. Este randul lui Alexandru Tudor sa greseasca in favoarea amfitrionilor dupa ce acesta nu acorda un penalty la interventia clara a lui Marius Constantin asupra lui Hora, faza petrecuta in careul vasluienilor.
Rezerva Raul Costin prinde un sut naprasnic din afara careului insa Beto respinge cu o parada pe masura. Acelasi lucru se intampla si in primul minut al prelungirilor cand Belldo suteaza pe traiectoria aceluiasi Beto.

Fara indoiala meciul de la Vaslui a fost cel mai spectaculos din Liga I din acest an 2012. Chiar daca nu a castigat, CFR a profitat de alte rezultate de egalitate ale etapei (Rapid – Dinamo 0-0, Pandurii Tg Jiu – Steaua 1-1) si se mentine lidera cu un avans destul de important, 5 puncte, cu 10 etape inainte de finalul editiei de Liga I.

In claament: 1. CFR Cluj 51 p,