Categorii: CFR Cluj, Fotbal, Stiri

CFR si-a revenit! A doua victorie consecutiva pentru clujeni in Antalya

Dupa doua infrangeri si o remiza in primele trei amicale ale iernii, CFR Cluj pare sa-si fi gasit in sfarsit ritmul si a obtinut ieri, in Antalya, a doua victorie consecutiva. Echipa pregatita de Jorge Costa i-a invins pe slovacii de la MSK Zilina cu scorul de 6-3 dupa loviturile de departajare, dupa 90 de minute scorul fiind de 2-2.

Antrenorul portughez al echipei clujene a inceput cu un 11 destul de apropiat de cel tip, din care n-au lipsit jucatori precum Diogo, Maftei, Ronny si Weldon. Astfel, formatia de start, organizata dupa un 4-3-3 deja clasic la CFR Cluj a aratat asa: Minca – Panin, Diogo, Maftei, Nicoara – Peralta, Sare, Hora – De Zerbi, Ronny, Weldon.

Totusi, cei care au deschis scorul au fost slovacii, in minutul 20, prin Barcik. 19 minute mai tarziu clujenii au egalat, dupa o lovitura de la 11 metri executata de Hora, pentru ca Zilina sa raspunda tot printr-un penalty transformat, in minutul 67. Cadu, introdus in repriza a doua a adus egalarea in minutul 80, iar partida a mers la lovituri de departajare, contand pentru turneul amical ”Anatolian Cup”.

CFR-ul nu a ratat niciun penalty, Sougou, Bastos, Piccolo si Kapetanos transformand fara probleme, in vreme ce slovacii au inscris o singura data, prin Cesay, Pich si Barcik ratand. Este a doua victorie consecutiva pentru ocupanta locului secund in Liga 1, dupa un 1-0 cu Litex Loveci, dar jocul inca nu merge extraordinar.

Urmatoarea partida amicala din Antalya va avea loc chiar maine, 9 februarie, incepand cu ora 15:00, adversara clujenilor urmand a fi tot o formatie din Slovacia, MFK Kosice.