Chelsea a suflat Europa League in ultimul minut de sub nasul Benficai

Chelsea reuseste o dubla istorica. Dupa ce anul trecut a castigat prima data in istorie Champions League, in 2013 a vvenit randul competitiei cu numarul 2, Europa League sa ia drumul Londrei. Chelsea a invins cu 2-1 pe Benfica in finala de pe Amsterdam Arena, meci in care lusitanii au fost cu ocaziile, iar englezii cu golurile. Benfica a dominat dar n-a reusit sa inscrie, in timp ce Chelsea a profitat de orice sansa avuta pentru a marca. Fernando Torres a deschis scorul dupa pauza, Cardozo a egalat din penalty, iar Ivanovic a inchis tabela si a adus trofeul pentru Chelsea cu un gl marcat la ultima faza a meciului.
Desi era privita ca favorita clara in finala de pe Amsterdam Arena, Chelsea s-a trezit dominata inca din primele minute de o echipa mult mai incisiva a Benficai. Elevii lui Jorge Jesus au pus stapanire pe meci inca din start, avand un prim sfert de ora de presiune sufocanta in apropierea si in careul advers.
Petr Cech a scapat insa cu fata curata, pentru ca treptat Chelsea sa reuseasca apoi sa mai echilibreze disputa in apropierea pauzei. Cu toate acestea, in prima repriza Benfica a dominat la toate capitolele, atat la posesie, cat si la numarul suturilor trimise spre si pe poarta. Defensiva englezilor a avut ceva emotii in momentele in care mingea ajungea la Gaitan sau Cardozo, cei mai periculosi jucatori de la Benfica, in timp ce, de cealalta parte, doar sutul lui Lampard din minutul 38 a reprezentat singura ocazie de gol a englezilor.
Cu la fel de multa ardoare a inceput Benfica si repriza a doua. Lusitanii au continuat sa insiste in zona careului advers, insa fara sa poata strapunge defensiva britanica. Dupa ce aproape o ora nu s-a vazut deloc, Fernando Torres a devenit erou in decurs de cateva secunde. O ratare a lui Gaitan a facut ca mingea sa ajunga la Petr Cech, acesta a repus lung cu mana pana la centrul terenului, de unde balonul a fost deviat la Torres. Atacantul englezilor a scapat singur pe contraatac, a trecut de Luisao, iar in careu l-a driblat si pe Artur pentru a inscrie apoi in poarta goala.
Nici 10 minute n-au trecut si Benfica a restabilit egalitatea pe tabela. Azpilicueta a comis hent in careu, iar arbitrul a acordat penalty pentru lusitani, Cardozo fiind cel care a transformat de la punctul cu var.
Tot Cardozo a avut marea sansa de a decide castigatoarea trofeului in minutul 81, cand a tras superb din drop de la 20 de metri, dar Petr Cech a fost la post si a scos de sub transversala. Cu doua minute inainte de finalul timpului regulamentar a ratat si Chelsea o uriasa ocazie, Lampard sutand violent in transversala de la 25 de metri.
Cand toata lumea se pregatea sa joace prelungiri, Chelsea a dat lovitura. Jardel a acordat prea usor corner in fata lui Ramires, din lovitura de colt de pe dreapta venind centrarea decisiva pentru Ivanovic. Acesta a aparut parca de nicaieri si a trimis cu capul in poarta peste Artur, tabilind scorul final: 2-1 pentru Chelsea.
Englezii au putut sa serbeze victoria, sarbatoare ce va continua desigur pe malurile Tamisei.