Categorii: Handbal, Stiri

Contraperformanta a nationalei de handbal, eliminata de Polonia

Desi echipa Romaniei a condus in majoritatea timpului, finalul meciului cu Polonia din optimile Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia a fost de cosmar. Romancele au avut circa 10 minute pe finalul jocului in care nu au inscris niciun punct, iar polonezele au preluat conducerea si s-au distantat la 2 goluri. Scorul final Romania-Polonia 29-31 a socat lumea handbalului romanesc.

La pauza, Romania a condus cu 17 la 13. Totul s-a rupt la scorul de 26-22 pentru romance (min.46) – Polonezele au ajuns sa ne conduca cu 29 la 26 (min. 56), deci au marcat 7 goluri fara ca Romania sa inscrie!
Daca s-ar fi calificat, echipa Romaniei intalnea in sferturi reprezentativa Frantei.
Cu exceptia primelor trei minute din meci, Romania a condus pana in minutul 54, cand Polonia a egalat. Tricolorele au avut 9 minute fara gol pe finalul partidei, iar asta le-a costat, nereusind sa mai recupereze. Scor final: 31-29, iar Romania a ratat calificarea in sferturile de finala.
Marcatoare:
Romania
: Neagu 10 goluri, Bradeanu 6, Ardean-Elisei 4, Manea 4, Nechita 3, Nechita 1, Buceschi 1
Polonia – Wojtas 9 goluri, Grzyb 7, Kulwinska 6, Kudlacz 4, Niedzwiedz 2, Semeniuk 2, Koniuszaniek 1.

Echipele eliminate in optimile de finala incheie participarea la CM, la care nu se mai joaca meciuri de clasament final, exceptand President Cup, pentru locurile 17-24.
Romania a incheiat anterior grupa D preliminara pe locul doi, rezultatele sale fiind urmatoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria si 29-23 cu Cehia.
Meciurile din sferturile de finala vor avea loc in 18 decembrie, iar semifinalele si finalele pentru medalii, in 20 si 22 decembrie, la Belgrad.
Antrenorul Gheorghe Tadici (in foto) a facut o scurta analiza a partidei cu Polonia din seara precedenta, care a fost la indemana Romaniei timpde 50 de minute, tricolorele conducand chiar si cu cinci goluri. El spune ca jucatoarele tricolore au cazut fizic in partea secunda a meciului de duminica. Am avut probleme la capitolul fizic, in primul rand. Dupa minutul 48 s-a vazut clar ca polonezele ne-au depasit fizic si, atunci cand ai atat de multe ratari de la 6 metri si primesti asa usor gol in aparare, e normal ca n-ai cum sa rezisti. Imi pare rau, e pacat de munca depusa, toti regretam, fetele si noi cei din jurul lor. Am avertizat ca Polonia e echipa care vine tare pe final. Din pacate, nu am putut gestiona cu totii situatia. Imi asum si eu raspunderea, toata lumea regreta, inclusiv jucatoarele, a afirmat Tadici.
Antrenorul nationalei a facut referiri si la starea psihica a jucatoarelor dupa eliminarea de la Mondiale, handbalistele sale revenindu-si cu greu dupa meci. Au fost foarte afectate, sunt si acum. Si-au dorit, au avut si ele visurile lor, asa e in marea performanta, dar le-au vazut naruite. Nici acum nu-si pot explica ce s-a intamplat, inca nu le vine sa creada. Daca ne uitam pe statistici, cifrele ne spun multe. Avem 9 goluri din 20 de aruncari la poarta de la 6 metri, deci 11 ratari, dar si 6 goluri primite in superioritate numerica. Atunci cand ajungi in faza KO a unei asemenea competitii, platesti asemenea greseli. Iar partea fizica nu se rezolva la echipa nationala. Eu am imbunatatit cate ceva, dar nu indeajuns, nici nu era timp, a spus Gheorghe Tadici.
El recunoaste ca a avut asteptari mai mari, nu doar pentru ca obiectivul echipei era calificarea in sferturi, ci si pentru ca este de parere ca se poate forma pe viitor o echipa competitiva cu jucatoarele tinere convocate la CM din Serbia. Si pentru mine este o mare dezamagire. Am avut asteptari mai mari, care din pacate s-au oprit aici. Totusi, daca vrem sa privim si partea plina a paharului, avem o serie de debutante care promit pentru ziua de maine in formarea unei echipe competitive, a incheiat antrenorul nationalei.
Echipa Romaniei astepta sa se imbarce in autocar pentru revenirea in tara, la Timisoara.
In sferturi s-au mai calificat, tot duminica, echipele Germaniei si Frantei, care au eliminat Angola (scor 29-21), respectiv Japonia (27-19). Ultima partida a zilei din optimi este cea dintre Danemarca si Muntenegru.
Celelalte patru meciuri din optimile de finala sunt programate luni : Brazilia-Olanda, Coreea de Sud-Serbia, Ungaria-Spania si Norvegia-Cehia.
In sferturile de finala, Polonia va juca, miercuri, in compania Frantei. Calificarea in sferturi a fost obiectivul echipei antrenate de Gheorghe Tadici.