Corinthians a castigat Campionatul Mondial al cluburilor

Echipa braziliana Corinthians Sao Paulo a castigat duminica al doilea sau trofeu la Campionatul Mondial al cluburilor, dupa ce a invins campioana europeana Chelsea Londra cu scorul de 1-0 (0-0), in finala disputata la Yokohama (Japonia). Unicul gol al finalei a fost marcat de Guerrero in minutul in minutul 69. José Paolo Guerrero Gonzales, peruvian in varsta de 29 de ani, a jucat si in Bundesliga, la Bayern Munchen si Hamburg.
Dupa deschiderea scorului, spre finalul meciului, Torres a ratat o ocazie uriasa (minutul 86), spaniolul avand si un gol anulat in minutul 90+2, pe motiv de ofsaid. Londonezii au terminat meciul in 10, dupa eliminarea lui Cahill (89). Meciul a fost urmarit de 68.275 spectatori.
Au evoluat echipele:
Corinthians: Cassio – Alessandro, Chicao, Paulo André, Fábio Santos – Ralf, Paulinho – Danilo, Jorge Henrique, Emerson (Wallace ’90+1) – Guerrero (Martínez ’87). Antrenor: Tite.
Chelsea: Cech – Ivanovic (Azpilicueta ’83), Cahill, Luiz, A Cole – Lampard, Ramires, Moses (Oscar ’73), Juan Mata – Hazard (Marin ’87), Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benítez.
In meciul pentru locul 3 mexicanii de la Monterrey au dispus cu 2-0 de egiptenii de la Al Ahly.