Categorii: Stiri

Danemarca, Norvegia, Spania si Franta in semifinalele Campionatului Mondial feminin de handbal

Gazdele Campionatului Mondial de handbal feminin, Brazilia, au intalnit in meciul cel mai echilibrat si asteptat din sferturile de finala pe Spania. Pe un final dramatic, Spania, outsidera, a reusit sa castige cu un gol diferenta, 27-26.

Alte doua sferturi au adus victoriile scontate ale puterilor nordice. Danemarca – Angola 28-23 si Norvegia – Croatia 30-25.

Am lasat pentru final cea mai mare surpriza, sfertul Franta – Rusia. Campioana mondiala en-titre, Rusia, a fost condusa aproape in permanenta de frantuzoaice. Franta avea la pauza 13-12. Punctul forte al Frantei, antrenata de Olivier Krumbholz, a fost apararea, ‘ajutata’ de Rusia, care a ratat mult. A fost in final Franta – Rusia 25-23.

In semifinale sunt programate meciurile Franta – Danemarca si Norvegia – Spania.