Categorii: CFR Cluj, Dinamo, Fotbal, Stiri

Dinamo a castigat Supercupa Romaniei

A inceput noul sezon intern de fotbal; primul meci a fost Supercupa, meciul care pune fata in fata campioana si detinatoarea Cupei.
Dinamo a castigat Supercupa Romaniei la fotbal, dupa ce a invins sambata seara pe CFR Cluj cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, pe Arena Nationala din Capitala. Scorul a fost egal dupa 90 de minute, 1-1, si dupa prelungiri, 2-2.
Diogo Valente (’36) si Pantelis Kapetanos (‘102) au marcat pentru campioana Romaniei, in timp ce George Tucudean (’62, ‘101) a punctat pentru Dinamo, detinatoarea Cupei Romaniei. La loviturile de departajare pentru Dinamo au transformat Alexe, Matei, Munteanu si Grigore, iar pentru clujeni au inscris Kapetanos si Sougou. Au ratat Sougou, Hora, respectiv Tucudean.
Prima ocazie a partidei a fost semnata de Gabi Muresan (‘2), dar sutul sau a trecut alaturi de poarta. Dinamo a apasat pe acceleratie si si-a creat cateva situatii bune de gol, insa nu a reusit sa concretizeze. Alexe a tras la poarta in min. 6, dar Stancioiu a retinut la radacina barei, dupa care decarul dinamovist a cautat vinclul, fara succes (‘8). Marius Niculae a irosit o sansa buna de gol, dar nu a reusit sa preia mingea in pozitie de finalizare (’10). Dinamo a mai avut o situatie notabila, in min. 17, cand Rus a centrat bine in fata portii, dar arbitrul a dictat fault la duelul dintre Issa Ba si portarul Stancioiu.
CFR a avut o ocazie in min. 29, cand Diogo Valente a tras peste poarta, dupa care s-a consumat cea mai controversata faza a meciului: Alexe a centrat, iar mingea a fost oprita de Ivo Pinto cu mana, in careu, insa arbitrul Hategan a dictat doar corner, in ciuda protestelor dinamovistilor, care au cerut penalty. Situatia s-a schimbat imediat si in loc sa fie 1-0 pentru Dinamo, a fost 1-0 pentru CFR, care a deschis scorul prin Diogo Valente, cu un sut din afara careului, la care Balgradean a plonjat tarziu (’36). Pana la finalul reprizei, Dinamo nu a mai reusit nimic notabil, dar CFR a avut o sansa prin Cadu, care a reluat mingea alaturi (’45+1), dupa un corner.
La reluare, Ronny a fost blocat in extremis de Grigore in momentul sutului (’50), dupa care Dinamo a irosit oportunitatea egalarii: Luchin a reluat in bara transversala din pozitie foarte buna (’55). Dinamo a reusit sa restabileasca egalitatea in min. 62, cand Tucudean a sutat la coltul scurt al portii lui Stancioiu, dupa o pasa lunga venita de la Nica.
La scurt timp, Cadu a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat (’65). Dinamo a avut apoi sansa de a trece in avantaj, dar Catalin Munteanu a executat lovitura libera putin pe langa poarta (’67). Ba a fost aproape de gol in min. 73, cand a reluat cu capul si mingea s-a dus in plasa laterala, la centrarea lui Alexe. Dinamo a avut alte sanse de gol, dar mai intai centrarea lui Pulhac a fost deviata in bara (’87), dupa care Alexe a sutat in Muresan (’88), cand portarul Stancioiu era batut. Curtean a ratat si el din careul mic (’90), iar meciul s-a dus in prelungiri. In afara minutelor de final, in jocul clujenilor nu s-a resimtit absenta unui om, iar in multe momente chiar au controlat jocul.
Sougou a avut o sansa uriasa de a marca in prelungiri, dar a fost deposedat in ultimul moment de Nica, dupa ce scapase singur in careu (’99). Dinamo a preluat conducerea in min. 101, cand Tucudean, plecat din pozitie suspecta de ofsaid, a reusit dubla. Un minut mai tarziu, Kapetanos a egalat cu o lovitura de cap din careul mic (‘102), 2-2. Gabi Muresan a fost aproape sa decida soarta partidei, in min. 113, cand a deviat nefericit o minge centrata in careu, iar balonul a lovit bara portii lui Stancioiu. Hora a fost si el in pozitie de finalizare in min. 115, dar in cele din urma a fost deposedat, si meciul a ajuns la loviturile de la 11 metri.
Dinamo a fost mai buna si si-a adjudecat a doua sa Supercupa, dupa cea din 2005. CFR a pierdut prima sa Supercupa, dupa ce si le adjudecase pe ambele la loviturile de departajare (cu Unirea Urziceni de fiecare data).