Dupa Arsenal – Chelsea 0-0, Liverpool a urcat pe primul loc in Anglia

Tinerii tunari ai francezului Arsene Wenger aveau nevoie de o victorie acasa cu Chelsea pe Emirates pentru a reveni in fotoliul de lider al Premier League. Insa…
Arsenal si Chelsea au incheiat la egalitate, scor 0-0, derby-ul etapei a 17-a din Campionatul Angliei. Tunarii au condus ostilitatile in teren si chiar au ratat ocazii mari pe final de meci, prin Giroud si Sagna.
Dupa acest meci, antrenorul lui Chelsea, Jose Mourinho, ramane fara infrangere in fata lui Arsene Wenger, in 10 partide directe jucate impotriva tunarilor de-a lungul carierei.
De partea cealalta, Arsene Wenger n-a facut nicio schimbare in aceasta partida.
Echipe:

Arsenal (4-2-3-1): Szczesny – Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Gibbs – Arteta, Ramsey – Walcott, Ozil, Rosicky – Giroud. Antrenor: Arsene Wenger.

Chelsea (4-2-3-1): Cech – Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta – Obi Mikel, Lampard – Willian (77 Oscar), Ramires, Hazard (73 Schurrle) – Torres (87 David Luiz). Antrenor: Jose Mourinho.
Liverpool care a castigat in aceasta etapa cu 3-1 pe Anfield cu Cardiff (goluri Luis Suarez minutele 25 si 45, Sterling minutul 42, respectiv Jordon Mutch minutul 58), a trecut pe primul loc in ierarhia campionatului englez.