Categorii: Handbal, Stiri

Fetele de la Oltchim au sanse la semifinalele Ligii Campionilor

Cu toate ca au avut un start ratat in grupa principala din Liga Campionilor la handbal feminin, fetele de la Oltchim Ramnicu Valcea si-au revenit si au obtinut a doua victorie consecutiva, intrand in lupta pentru un loc in semifinalele primei competitii continentale.
Oltchim, antrenata de danezul Jakob Vestergaard (supranumit Mourinho din handbal), s-a impus in deplasarea de la Zvezda Zvenigorod, scor 26-23. Desi au fost conduse la pauza cu 15-13, valcencele au revenit in partea a doua si s-au impus, la capatul unei partide pe muchie de cutit. Macinata de problemele interne din club, dar si condamnata sa castige in drumul spre semifinale, Oltchim a inceput motivata meciul din Rusia, dar adversara a fost si ea artagoasa (0-1 si 3-1, min. 9). Dupa un sfert de ora, tot Zvezda se afla la conducere, 5-4, in pofida paradelor excelente ale Silviei Navarro.
Bulatovic a adus egalarea (min. 16, 5-5), dar Oltchim a continuat sa rateze cu usurinta atacurile (9-6. min. 22). Au urmat si momente mai bune de joc pentru valcence, 11-11 (min. 26), chiar daca Bulatovic a fost tinuta „om la om” si a reusit greu sa mai combine cu colegele sale. Stanca a readus avantajul, 11-12 (min. 28), dar Zvezda a ripostat categoric in doar un minut, 14-12. La pauza: 15-13.
La reluare, tot gazdele au fost in prim-plan, 17-13 (min. 35), cea mai mare diferenta de scor. Intrarea Paulei Ungureanu a adus noroc insa Oltchimului, care a redus la 17-16 (min. 40), poarta fiind „inchisa” (5 interventii in primele 8 minute, 11 in total). In minutul 45, Zvezda avea avantaj de un gol, 19-18, Paula Ungureanu a aparat de la 7 metri, aducand un plus de moral echipei, care a egalat prin Bulatovic, 19-19.
Ionela Stanca a marcat pe contraatac, pentru 20-21 (min. 50), Bulatovic a marit la 20-22 (min. 52), sperantele revenind in tabara campioanei Romaniei. Zvezda a intrat rapid la time-out. La reluare, Meirosu a marcat pentru 20-23, Managarova a dus scorul la 20-24 (min. 55), iar din acel moment, Zvezda nu a mai putut intoarce soarta partidei, desi a luptat pana in ultima clipa.
Marcatoare: Zvezda – Postnova 6 goluri, Marennikova 6, Uskova 4, Vyakhireva 3, Lobach 2, Lacrabere 1, Khavronina 1
Oltchim – Bulatovic 7 goluri, Meirosu 4, Managarova 3, Manea 3, Stanca 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Farcau 1, Barbosa 1.