Categorii: Stiri

Franta – Uruguay 0-0

Meciul disputat la Cape Town nu a fost la fel de animat ca Africa de Sud – Mexic 1-1, cu ocazii destul de rare, iar scorul inregistrat la final, 0-0, pare sa fie corect tinand cont de evolutia celor doua echipe.

Francezii au fortat pe final, dupa ce Lodeiro a fost eliminat (’80), insa nu au reusit sa concretizeze pe tabela de marcaj.

Ocaziile mari, pe final de meci, au fost irosite de Thierry Henry – lovitura de cap pe langa poarta, insa din offside, si o lovitura libera contestata de sud-americani in ultimul minut de loc, respinsa de zid.

Tot Henry a cerut un penalty in minutul 88, dupa ce un fundas al Uruguayului a respins cu mana un sut al atacantului Barcelonei.

Cele patru echipe din Grupa A, Franta, Africa de Sud, Uruguay si Mexic, au fiecare cate un punct.