Intr-un final dramatic, Manchester City castiga titlul in Anglia prin doua goluri marcate in prelungiri !

Manchester City avea nevoie sa castige in ultima etapa din campionat pentru un titlu de campioana asteptat de suporteri de 44 de ani. Adversara era Queens Park Rangers, care era amenintata cu retrogradarea. Asa se face ca londonezii au jucat in acest meci fenomenal, fara nici o exagerare si au fost la cateva zeci de secunde de o victorie care ar fi dus titlul la Mncheter United.
Dar Edin Dzeko si Sergio Kun Aguero (ginerele lui Maradona) au adus victoria lui Manchester City, la care evolueaza si portarul Costel Pantilimon, dupa ce au inscris golulurile de 2-2, respectiv 3-2 in minutele 90+2 si 90+4 ale acestui meci nebun cu Queens Park Rangers!
Zabaleta a deschis scorul in minutul 39 pentru gazde, dar QPR a intors meciul in repriza a doua prin golurile marcate de Cisse, in minutul 48, si Mackie, in minutul 66.
Scorul s-a păstrat pana aproape de final, cand Manchester City a reusit o victorie ce parea imposibila pana ce bosniacul Edin Dzeko si argentinianul Kun Aguero au marcat in doua minute.
La final, specatorii de pe Ettihad Stadium au invadat terenul de joc.
Manchester United castigase meciul de la Sunderland, cu 1-0 (Rooney 20), si elevii lui Alex Ferguson asteptau pe teren cu sufletul la gura deznodamantul de la Manchester.

City si United au terminat la egalitate de puncte, 89, dar „cetătenii” au devenit campioni la golaveraj. Acesta este al treilea titlu din istoria lui City, după cele castigate in 1936/1937 si 1967/1968.