Categorii: Stiri

Jorge Lorenzo castiga prima cursa de Moto GP a sezonului, in Qatar

Spaniolul Jorge Lorenzo, campion mondial in Moto GP in 2010, a inceput perfect noul sezon al motomondialului, obtinand victoria in prima cursa din 2012, in Qatar. Lorenzo, care a plecat din pole-position in cursa asiatica, a fost urmat pe podiumul final de conationalul sau, Dani Pedrosa, si australianul Casey Stoner.

Lorenzo, dominat intreg sezonul 2011 de Stoner, a inceput foarte slab cursa din Qatar si a pierdut pozitia de lider imediat dupa start in dauna lui Stoner. Alaturi de cei doi, in plutonul fruntas a venit si Dani Pedrosa, coechipierul lui Stoner la Repsol Honda, cei trei detasandu-se usor de restul pilotilor.

Intreaga cursa cei trei au stat aproape, dar atat Lorenzo, cat si Pedrosa s-au limitat in a se tatona si in a-l tatona pe Stoner. Asta pana cu trei tururi inainte de final, cand Lorenzo si Pedrosa l-au depasit succesiv pe australian si s-au luptat apoi la baioneta pentru victorie.

Pana la urma, pilotul Yamaha, Jorge Lorenzo, s-a impus cu noroc, la o diferenta de doar opt zecimi de secunda in fata lui Pedrosa, in vreme ce Stoner a trebuit sa se multumeasca cu un destul de modest loc trei pe podium.

Marea revelatie a cursei din Qatar a fost britanicul Cal Crutchlow, pilotul Monster Yamaha Tech 3. Englezul de 26 de ani si-a egalat cea mai buna performanta a carierei, reusita in chiar ultima cursa a sezonului trecut, si s-a clasat pe locul patru, departe insa de podium. Pe cinci a sosit italianul Andrea Dovizioso, cel care s-a transferat in aceasta iarna de la Honda la Yamaha Tech 3.

Dovizioso a incheiat cursa la doar trei zecimi de secunda in spatele noului sau coechipier, iar italianul si britanicul vor avea probabil multe astfel de lupte in sezonul 2012. Restul pilotilor din puncte au fost in ordine americanul Nicky Hayden, Alvaro Bautista, Stefan Bradl, Hector Barbera, Valentino Rossi, Ben Spies, Colin Edwards, Randy de Puniet, Yonny Hernandez si Aleix Espargaro.

De remarcat clasarea meritorie a lui Stefan Bradl, tanarul german de doar 22 de ani care a reusit la prima sa cursa in Moto GP sa termine pe opt cu o motocicleta LCR Honda care nu se afla in acest moment printre cele mai rapide din campionat.

A doua etapa a campionatului mondial de Moto GP va avea loc la Jerez, in Spania, peste trei saptamani.