Categorii: Fotbal, Stiri

Manchester City a castigat cu 4-0 cu Porto si este in optimile de finala din Europa League

In Europa League s-a incheiat doar o dubla mansa a 16-imilor; restul de 15 meciuri din retur se vor juca joi seara.
Prima echipa calificata in optimi este lidera din Premier League, Manchester City, care a castigat cu Porto (nimeni alta decat detinatoarea Europa League) cu 4-0 returul de pe teren propriu, disputat miercuri seara. Dupa ce castigase si in tur cu 2-1, Manchester City a dominat clar partida retur. Argentinianul Sergio Aguero a deschis scorul in secunda 19 a meciului, stabilind si scorul la pauza, 1-0. In repriza a doua bosniacul Edin Dzeko a marcat in minutul 76, spaniolul David Silva facea 3-0 in minutul 84 si chilianul David Pizarro inchidea tabela de marcaj doua minute mai tarziu. Pizarro a marcat in acest meci primul sau gol pentru City, ocazie cu care a declarat: „Era important pentru mine sa joc bine si sunt incantat de felul in care lucrurile au mers in favoarea mea. Calitatea pe care o avem in ofensiva a decis in cele din urma calificarea. Faptul ca am eliminat detinatoarea trofeului dubleaza satisfactia pe care o avem”, a declarat jucatorul transferat de echipa lui Roberto Mancini in aceasta iarna, de la AS Roma.
In optimi adversara lui Manchester City va fi echipa calificata dintre Legia Varsovia si Sporting Lisabona; in mansa tur a fost 2-2 la Varsovia.