Manchester City preia sefia Premier League, dupa 1-0 cu United (video)

Derby-ul derby-urilor, asa a fost nummit acest soc al Manchesterului, meci decisiv pentru titlu in puternica Premier League. United conducea cu 3 puncte avans, dar trebuia sa joace acest meci decisiv in barlogul rivalei City, flamanda dupa un titlu necastigat de zeci de ani.
Desi ambele echipe au foarte multi jucatori cu mari nume in fotbalul mondial, s-a marcat doar un gol, in primul minut al prelungirilor primei reprize. Si City a fot cea care a marcat, prin capitanul sau, Vincent Kompany, care s-a inaltat imperial la un corner, in mijlocul careului lui United si a marcat cu capul plasand mingea sub bara.

Gratie victoriei cu 1-0, Manchester City este noul lider din Premier League, echipa antrenata de Roberto Mancini a egalat la puncte (83) pe United, dar City ocupa prima pozitie gratie golaverajului (are si avantajul rezultatelor directe). Mai sunt doua etape de jucat.
Va invitam sa urmariti rezumatul primului derby al Manchesterului cu titlul de campioana a Angliei pe masa.