Categorii: Fotbal, Stiri

Barcelona si Milan ca si calificate, Zenit castiga senzational cu Benfica in Liga Campionilor

Liga Campionilor, cea mai puternica competitie inter-cluburi din fotbalul mondial si cea mai urmarita de milioane de pasionati, s-a reluat in aceasta saptamana cu primele 4 meciuri din optimile de finala, meciurile tur, urmand ca celelalte 4 sa aiba loc saptamana care vine.
Barcelona, detinatoarea trofeului, a jucat in Germania, cu echipa cunoscutului concern farmaceutic Bayer, Leverkusen. Nici de aceasta data baietii carismaticului antrenor Guardiola nu si-au dezamagit fanii din toata lumea si au castigat clar, cu 3-1. Alexis Sanchez a deschis scorul pentru catalani in minutul 41, Kadlec a eqalat in minutul 52, Sanchez a facut dubla in minutul 55, iar vedeta mondiala argentinianul Leo Messi a facut 3-1 in minutul 88. Barcelona este ca si califcata, returul va fi un joc pentru palmares. Ca un fapt divers, dar totusi semnificativ, jucatorii lui Leverkusen Kadlec si Friedrich s-au certat pe tricoul lui Messi.
Lyon a castigat acasa cu revelatia Ligii Apoel Nicosia cu 1-0, dar doar un gol senzational al lui Aexandre Lacazette a putut sa depaseasca apararea cipriotilor.
Milan a spulberat sperantele tinerilor lui Arsene Wenger. In cel mai tare meci al optimilor, pe San Siro, Milan a batut pe Arsenal cu 4-0 si este ca si calificata in sferturi. Campioana Italiei a deschis scorul prin Kevin-Prince Boateng dupa un sfert de ora, printr-o super-executie din voleu, brazilianul Rubinio a facut 3-0 printr-o dubla, pentru ca Ibrahimovic sa completeze evolutia superba si sa inchida tabela de marcaj printr-un gol din penalty in minutul 79.
Am lasat la final cel mai dramatic meci. La St. Petersbourg echipa rusa Zenit a reusit sa castige intr-un final electrizant cu celebra Benfica Lisabona. Portughezii au inceput mai bine, reusind sa inscrie dupa 20 de minute de joc prin uruguayanul Maxi Pereira. Replica lui Zenit a venit aproape imediat, Roman Shirokov egaland in minutul 27. Baietii antrenati de italianul Luciano Spalletti, Zenit, au trecut in avantaj cu 20 de minute inainte de final prin veteranul Serghei Semak. Portughezii au egalat, 2-2, in minutul 87 prin golul paraguayanului Oscar Cardozo. Roman Shirokov a facut dubla dupa doar un minut si a adus pe Zenit in avantaj, 3-2 a fost scorul final, dar calificarea se va decide la Lisabona.