Categorii: Stiri, Tenis

Monica Niculescu se califica in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Doha

Monica Niculescu, cea mai bine clasata jucatoare romanca de tenis a momentului, isi continua forma buna din partea a doua a sezonului 2011. Astfel, jucatoarea de 24 de ani a reusit acum putine momente calificarea in sferturile de finala ale turneului WTA de la Doha, din Qatar, dotat cu premii in valoare totala de aproape 2,2 milioane de dolari.

Niculescu a eliminat-o in optimile de finala ale turneului asiatic pe Kateryna Bondarenko, din Ucraina, a 90- a jucatoare a lumii. Romanca nu a avut deloc un meci usor, dar a reusit sa castige pana la urma in minimum de seturi, scor 7-6, 6-4. Bondarenko a servit pentru castigarea primului set, a condus cu 5-2 in tie-breakul aceleiasi manse si a revenit apoi de la 1-4 in setul doi, dar una peste alta Niculescu a fost jucatoarea mai stapana pe propriile emotii si mai matura.

Romanca si-a asigurat revenirea in primele 30 de jucatoare ale lumii saptamana viitoare si a reusit sa ajunga intre primele opt de la Doha fara sa piarda vreun set. Pe Elena Vesnina a invins-o in primul tur cu un neverosimil 6-1, 6-0, in vreme ce Vera Zvonareva a abandonat in turul al doilea atunci cand era condusa cu 5-7, 2-3.

In sferturile de finala Monica se va confrunta cu invingatoarea partidei dintre Samantha Stosur si Petra Cetkovska, partida care se disputa chiar la aceasta ora. Stosur, numarul cinci mondial, este favorita, cu toate ca a avut mari batai de cap in turul doi impotriva Soranei Carstea.

Simona Halep, cea de-a doua jucatoare din Romania calificata in optimi la Doha, a trebuit sa se incline in fata Victoriei Azarenka, liderul mondial impunandu-se clar, scor 6-3, 6-1. Totusi, Simona a facut o figura foarte frumoasa, mai ales in primul set, atunci cand a condus cu 3-2 si avea si un break in fata bielorusei.

Halep va cunoaste si ea cel mai probabil o ascensiune importanta in clasamentul WTA saptamana viitoare, urmand sa urce pana in jurul pozitiei 55 de pe locul 63 pe care il ocupa in acest moment.