Ne-am (cam…) distrat cu Andorra, ce facem cu Olanda ??

Echipa nationala a Romaniei a invins, marti, pe Arena Nationala, cu scorul de 4-0 reprezentativa Andorrei, in cel de-al doilea meci sustinut in grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din Brazilia.
Romania a deschis scorul in minutul 29, cand Marica i-a pasat lui Torje, care a sutat de la 14 metri la coltul lung.
In minutul 44 mijlocasul Costin Lazar a inscris cu un sut de la 22 de metri.
In repriza a doua golurile au fost inscrise spre final, cand in minutul 90+1, Gaman a reluat spre poarta cu o lovitura de cap o centrare venita de pe partea stanga, mingea a lovit bara, iaraceasta a intrat din spatele portarului Gomes in poarta.
Apoi Alexandru Maxim, introdus de antrenorul Victor Piturca spre final, a dus scorul la 4-0, dupa o frumoasa actiune personala.
In aceasta partida si-au facut debutul la nationala jucatorii Raul Rusescu care l-a inlocuit pe Ciprian Marica, accidentat si Alexandru Maxim (in locul lui Cristian Tanase).
Jocul a fost condus de o brigada din Muntenegru, alcatuita din Pavle Radovanovici la centru, ajutat de Dragan Vujovici si Veselin Radunovici.
Dupa fiecare gol marcat de Romania, la statia de amplificare s-a pus un fragment din melodia „Ciuleandra” cantata de Maria Tanase: „Doua fire, doua paie, ia ciuleandra la bataie si inc-o data mai baieti”.
Aceasta a fost prima victorie a Romaniei pe Arena Nationala, dupa remizele cu Franta, Belarus si Uruguay.
Selectionerul Victor Piturca a declarat ca reprezentativa Romaniei si-a indeplinit obiectivul pentru cele doua partide, cu Andorra si Estonia, obtinand sase puncte.
Antrenorul tricolorilor a mai afirmat ca desi isi doreste sase puncte in meciurile cu Turcia si Olanda, s-ar multumi si cu trei.
„Pentru noi era foarte bine sa nu castige turcii, asa ne asteapta un meci teribil la Istanbul. E foarte bine ca Olanda a batut in Ungaria. Eu imi propun sase puncte in aceste doua meciuri. Daca o sa castigam trei tot e bine, iar daca vor fi doar doua, iarasi e foarte bine. Am spus-o si o mai repet, suntem outsideri in aceste doua meciuri. Asta este adevarul, suntem sub valoarea lor, chiar daca noua romanilor ne place sa ne dam mari”, a completat Victor Piturca.
Romania va intalni in urmatoarea partida reprezentativa Turciei, meciul urmand sa aiba loc la 11 octombrie la Istanbul.
Echipele care au evoluat pe Arena Nationala:
Romania: Lobont (Tatarusanu ’46) – Matel, Chiriches, Gaman, Rat – Bourceanu, C. Lazar – Torje, Grozav, Tanase (Al. Maxim ’80) – Marica (Rusescu ’54). Antrenor: Victor Piturca.

Andorra: Gomes – Rodrigues, E. Garcia, Lima, M. Garcia – Ayala, Vieira – Clemente (Moreno Marin ’86), Pujol Lorenzo (Britos ’80) – Gomes Perez (Silva Garcia ’70). Antrenor: Jesus Luis Alvarez.