Categorii: Handbal, Stiri

Oltchim debuteaza cu victorie in grupele Ligii, Jolidon la un pas de minune

Indiferent de rezultatele echipelor noastre in cea mai puternica competitie intercluburi din Europa, handbalul feminin romanesc a avut ieri parte de prima zi dintr-un sir de cel putin sase de sarbatoare. Cu doua echipe in grupele Ligii Campionilor pentru prima data in istorie, „sportul rege” de la noi (dupa rezultate) a inceput destul de promitator.

Astfel, campioana Romaniei a obtinut o victorie convingatoare pe teren propriu in fata lui Hypo Viena, in vreme ce vicecampioana a pierdut la doar un gol diferenta in deplasarea cu Krim Ljubljana, evoluand insa fara complexe.

Oltchim nu a inceput impresionant meciul cu campioana Austriei, aceasta din urma tinandu-se ca un scai de Bulatovic si compania in primele 25 de minute ale meciului de la Ramnicu-Valcea. Cu o aparare mai degraba visatoare, dar cu o linie de 9 metri senzationala, campioana noastra a mers cap la cap cu Hypo pana la 11-11.

Ultimele minute ale primului mitan au fost insa exclusiv ale elevelor lui Jakob Vestergaard, fiecare atac finalizandu-se cu gol, iar Navarro facand minuni in poarta. Am reusit astfel sa intram la cabine cu un avans de trei goluri (15-12), multumitor, dar cu siguranta nu confortabil.

Repriza secunda a inceput cam la fel ca prima, tot intr-o nota de echilibru, chiar daca Hypo n-a avut niciun moment ocazia egalarii. Cele trei lungimi dintre Oltchim si oaspete s-au mentinut cu regularitate pana spre final, „tunurile” lui Bulatovic de la 9 metri reusind insa pana la urma sa ne duca la patru si apoi la cinci goluri in fata adversarei.

Un eveniment extrem de emotionant s-a intamplat pe la jumatatea reprizei secunde, atunci cand Paula Ungureanu, revenita pe teren la putina vreme dupa ce a nascut, a reusit prima interventie magica in poarta, iar pe contraatac Cristina Neagu a dat primul gol. Pana la urma, „Messi” a handbalului feminin a mai inscris o data, dandu-ne sperante insa mai ales cu o conditie fizica remarcabila ce i-a permis sa joace si in atac si in aparare.

Rezultat final, Oltchim – Hypo 30-25, iar valcencele vor fi cu siguranta greu de oprit in drumul spre o noua finala a Ligii.

Daca victoria Oltchimului ne bucura, dar nu ne surprinde, evolutia Universitatii Jolidon Cluj la Ljubljana ne-a luat cu totul pe nepregatite. Elevele lui Gheorghe Covaciu au inceput meciul cu Krim extrem de timorate, marcand o singura data in primele zece minute si incasand nu mai putin de sapte goluri.

De aici incolo insa, nu s-a mai putut face diferenta intre dubla campioana europeana din Slovenia si debutanta in Liga din Romania, Mihaela Senocico, Carmen Cartas si Clara Vadineanu reusind sa aduca Clujul aproape de o mare performanta. A fost 13-15 la pauza, 18-19 in minutul 40 si chiar egal cateva minute mai tarziu, rezultatul final fiind unul mai mult decat onorabil pentru noi (27-28).

Urmeaza meci acasa cu Gyor pentru Jolidon, dar deja Ardealul isi permite sa spere. Nu la trofeu, ca Oltenia, dar macar la faza a doua a grupelor, acolo unde Universitatea poate ajunge cu victorii pe linie pe teren propriu.