Categorii: Stiri

Poftiti la circ! Maldonado castiga MP de F1 al Catalunyei, avem 5 castigatori diferiti in 5 curse!

Formula 1 este cunoscuta dintotdeauna sub denumirea de „Marele Circ”, dar parca aceasta titulatura nu a fost niciodata mai potrivita pentru competitia automobilistica decat este in acest an. Dupa cinci etape din sezonul 2012, avem cinci castigatori de cursa diferiti de la cinci echipe diferite, clasamentul general fiind unul aproape incredibil, cu primii sapte piloti despartiti de doar 20 de puncte.

Marele Premiu al Catalunyei a surprins pe toata lumea, desi fanii Formulei 1 erau pusi in garda de inceputul de sezon extrem de echilibrat. Astfel, venezuelanul Pastor Maldonado s-a impus dupa ce a plecat din pole-position, reusind prima victorie din cariera si prima victorie pentru echipa Williams din 2004.

Maldonado, in varsta de 27 de ani, se afla la doar al doilea sezon in F1, cea mai buna performanta a sud-americanului pana saptamana trecuta fiind un modest loc opt ocupat in China, in 2012. La Barcelona insa, pilotul echipei Williams a fost ireprosabil, conducand ostilitatile in mare parte a cursei.

Startul nu i-a fost favorabil pilotului care era acuzat sezonul trecut ca a fost promovat in F1 doar din ratiuni financiare, acesta fiind depasit in primul viraj de favoritul publicului, ibericul Fernando Alonso. Maldonado a pierdut rapid si pozitia secunda in fata finlandezului Kimi Raikkonen, dar l-a depasit pe acesta aproape imediat.

Alonso si Maldonado au ramas aproape multe tururi, venezuelanul facand o cursa tactica aproape ireprosabila. Astfel, pilotul sud-american a asteptat greseala adversarului sau, greseala care a venit pana la urma de la boxele Ferrari. Odata revenit in pozitia de lider, Pastor Maldonado nu a mai putut fi detronat si a castigat o cursa pe care a dominat-o tactic si strategic.

Fernando Alonso a fost foarte aproape sa piarda pozitia a doua pe podium, ultimul „stint” fiind gresit planificat de Ferrari, iar pneurile spaniolului fiind foarte aproape sa cedeze in ultimele tururi. Totusi, Alonso a rezistat pe doi, in fata unui furibund Kimi Raikkonen, care a venit la doar sase zecimi de secunda de spaniol.

Raikkonen a fost urmat in clasamentul cursei catalane de coechipierul sau de la Lotus, francezul Romain Grosjean, cel care a facut o noua cursa buna, dupa ce in Bahrain terminase pe trei. Si japonezul Kamui Kobayashi a facut o figura extrem de frumoasa, incheind pe cinci o cursa in care a luat startul de pe noua.

Pentru Sebastian Vettel, Jenson Button, Lewis Hamilton si Mark Webber, patru dintre marii favoriti la titlul mondial, week-endul de cursa de la Barcelona nu a fost unul deloc favorabil. Pana la urma, Vettel a iesit cel mai bine, reusind sa ocupe locul sase, in ciuda faptului ca a fost penalizat cu un „drive through”. Hamilton a ocupat locul opt, performanta laudabila daca ne gandim ca britanicul a luat startul ultimul, in vreme ce Button si Webber s-au clasat pe noua, respectiv 11.

In clasamentul general al pilotilor, sefia este detinuta de Sebastian Vettel si Fernando Alonso, ambii totalizand 61 de puncte dupa cinci curse. Pe trei este Lewis Hamilton, cu 53 de puncte, urmat de Kimi Raikkonen, cu 49, Mark Webber, cu 48, Jenson Button (45) si Nico Rosberg (41). Si la constructori lupta pentru sefie este una stransa, Red Bull, cu 109 puncte, fiind urmata de McLaren, cu 98, si Lotus, cu 84.