Categorii: Handbal

Pregatirile nationalei de handbal feminin a Romaniei pentru CM

Naţionala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, duminica, la Paris, de reprezentantiva Franţei, in finala turneului Paris-Ile-de-France, cu scorul de 27-22 (15-7), acesta fiind penultimul test al reprezentativei tricolore inaintea debutului la CM din Serbia.

Marcatoare:

Franţa – Dembele 5 goluri, Lacrabere 5, Baudouin 4, Signate 3, Kanto 2, Zaadi 2, Niombla 2, Cisse 1, Pineau 1, Tounkara 1, Goiorani 1.

Romania – Marin 6 goluri, Nechita 5, Bradeanu 4, Ardean Elisei 3, Manea 2, Perianu 1, Pintea 1.

In finala mica a turneului, Tunisia a dispus de Japonia, tot duminica, cu scorul de 30-28 (17-14).

Sambata, in primul meci al turneului Paris-Ile-de-France, Romania a invins Japonia, cu scorul de 23-18 (10-8), iar in cea de-a doua partida, Franţa a dispus de Tunisia, cu acelasi scor, 23-18 (12-9). Toate cele patru echipe sunt calificate la turneul final al CM din Serbia, Tunisia fiind chiar prima adversara a Romaniei. Tricolorele au mai disputat doua partide amicale, in 23 si 24 noiembrie, in deplasare, cu Danemarca, fiind invinse, cu 23-22 si 26-21.

De la Paris, echipa antrenata de Gheorghe Tadici va reveni la Timisoara, unde va disputa un ultim amical, cu Angola, in 4 decembrie.

In 5 decembrie este programata in acelasi oras conferinţa de presa oficiala a naţionalei, iar in 6 decembrie lotul va pleca in Serbia.

Romania va debuta in grupa D a CM din Serbia (6-22 decembrie) in compania reprezentativei Tunisiei, la Novi Sad. In grupa D, din care fac parte echipele Ungaria, Cehia, Romania, Germania, Australia si Tunisia, programul partidelor este urmatorul:

7 decembrie: Ungaria-Cehia, Germania-Australia, Romania-Tunisia (ora 20.15, ora Romaniei)

9 decembrie: Tunisia-Ungaria, Cehia-Germania, Australia-Romania (20.15)

10 decembrie: Cehia-Tunisia, Germania-Romania (18.00), Ungaria-Australia

12 decembrie: Australia-Cehia, Germania-Tunisia, Romania-Ungaria (20.15)

13 decembrie: Tunisia-Australia, Ungaria-Germania, Romania-Cehia (20.15).

Celelalte trei grupe au urmatoarea componenţa: Muntenegru, Franţa, Olanda, Coreea de Sud, Republica Dominicana, Congo (grupa A, la Belgrad), Serbia, Danemarca, Brazilia, Japonia, China, Algeria (B, Nis) si Norvegia, Polonia, Angola, Spania, Argentina, Paraguay (C, Zrenjanin).

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in optimile de finala, meciurile fiind programate in 15-16 decembrie, la Belgrad si Novi Sad. Partidele din sferturile de finala vor avea loc in 18 decembrie, in aceleasi orase, iar semifinalele si finalele pentru medalii, in 20 si 22 decembrie, la Belgrad.

Scrie un comentariu