Categorii: Stiri Din Sport

Primul podium pentru Andreea Munteanu în primul an de seniorat. Românca a obținut locul 3 în Germania – Stiri Sport

Gimnasta Andreea Munteanu, aflată la primul său an de seniorat, a câștigat ieri medalia de bronz în finala de la bârnă, în cadrul concursului de la Cottbus, contând pentru Cupa Mondială de gimnastică artistică.

Românca a primit 13.750 de puncte, fiind depunctată după ce a căzut de pe aparat, și astfel a fost devansată de unguroaica Noemi Makra, care a câștigat aurul cu 13.925 de puncte, și de rusoaica Maria Harenkova, medaliată cu argint pentru 13.850 de puncte.

La finala de la sol, Andreea Munteanu a fost a cincea, cu 13.150 de puncte, după o nouă ratare.

În calificări, românca obținuse cele mai mari note, atât la bârnă (14.800 pct), cât și la sol (14.000 pct).