Categorii: Stiri, Tenis

Roger Federer rateaza US Open, eliminat in sferturi de Berdych

Elvetianul Roger Federer, numarul 1 mondial, a fost eliminat in sferturile de finala ale Openului de tenis al Statelor Unite, ultimul turneu de Mare Slem al anului.

El a fost invins in patru seturi, 7-6 (7/1), 6-4, 3-6, 6-3, de cehul Tomas Berdych, intr-o partida disputata miercuri la Flushing Meadows.

In varsta de 26 ani, Berdych, ocupantul locului 7 in clasamentul ATP, s-a calificat cu aceasta ocazie, pentru prima oara in cariera sa, in penultimul act la US Open, turneu dotat cu premii totale in valoare de 24 milioane dolari. Jucatorul ceh va juca in semifinale cu britanicul Andy Murray, campionul olimpic de la Londra, care a trecut in sferturi, cu 3-6, 7-6 (7/4), 6-2, 6-0, de croatul Marin Cilic.

Roger Federer a devenit cunoscut lumii intregi cand, ca junior, a castigat turneul de la Wimbledon in 1998, atat la simplu, cat si la dublu impreuna cu Olivier Rochus in fata echipei compusa din Michaël Llodra si Andy Ram. Mai mult, Roger Federer a terminat anul 1998 pe locul 1 mondial la juniori. Dupa acest moment, elvetianul a facut pasul decisiv al carierei sale si a trecut la profesionisti, la varsta de doar 17 ani. Primul moment de glorie al tenismenului elvetian a venit in 2003, cand Roger Federer a castigat primul sau titlu de Mare Slam la Wimbledon in fata lui Mark Philippoussis.