Categorii: Handbal, Stiri

Romania invinge reconfortant Ungaria la Mondiale !

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins echipa Ungariei cu scorul de 21-17 (8-10), joi seara, la Novi Sad, intr-o partida din Grupa D a Campionatului Mondial care are loc in Serbia.
Tricolorele, calificate deja in optimi, au reusit o victorie splendida, gratie unei prestatii excelente in ultimele 20 de minute ale meciului.
Ungaria a condus cu 1-0 (min. 3) si 4-1 (11), dupa ce Romania a irosit o aruncare de la 7 metri (Marin). Romania a marcat al doilea sau gol abia in minutul 13, insa a reusit egalarea in min. 19, 5-5. La 6-6 (23), Ungaria a marcat de trei ori la rand, intrand la pauza cu un avantaj de doua goluri, 10-8.

Repriza secunda nu a inceput deloc bine pentru echipa antrenata de Gheorghe Tadici, care a mai ratat o aruncare de la 7 metri, prin Neagu, scorul devenind 12-9 (37) pentru Ungaria. La 14-11 pentru adversare (min. 41) s-a produs un declic si echipa noastra a reusit sa intoarca rezultatul. Bradeanu, Nechita si Buceschi au reusit sa aduca in premiera Romania in avantaj pe tabela de marcaj, 15-14 (47). Ungaria nu a mai avut puterea decat sa egaleze la 15 si la 16, dupa care, pe fondul unui excelent joc de aparare (in frunte cu portarul Paula Ungureanu), Romania s-a desprins decisiv, la 20-16 (57) si s-a impus cu 21-17.
Paula Ungureanu a fost desemnata omul meciului, cu 11 mingi salvate din 27 (procentaj 41 la suta).

Marcatoare:
Romania
: Neagu 5 goluri, Ardean-Elisei 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Manea 2, Chiper 2, Marin 2, Buceschi 2, Tacalie 1
Ungaria : Gorbicz 7 goluri, Zacsik 4, Verten 2, Bulath 2, Tomori 2.
Tot joi, in grupa D, s-au mai inregistrat rezultatele: Australia-Cehia 10-34 si Germania-Tunisia 26-20.