Categorii: Stiri

San Antonio are 2-0 cu Los Angeles Lakers in NBA

San Antonio Spurs a castigat confortabil al doilea meci din prima runda a play-off-ului Conferintei de Vest cu Los Angeles Lakers, scor 102-91 si conduce cu 2-0.
Fara Kobe Bryant, Jodie Meeks si, probabil ca de acum incolo, Steve Blake, sansele lui Los Angeles Lakers sa treaca de San Antonio Spurs sunt minime. Mai ales dupa ce texanii au castigat azi-noapte si al doilea meci din prima runda a play-off-ului cu Lakers, scor 102-91. A fost un nou meci dominat clar de texani, lucru asteptat atat de fani, cat si de specialisti, care au prezis ca Lakers are sanse mici sa castige macar un meci in fata lui Spurs in aceasta serie. Motivul? Absenta lui Kobe Bryant, dar si problemele medicale ale lui Steve Nash. Cel putin aseara, veteranul canadian a fost depasit clar pe aparare de un Tony Parker (foto, dreapta) excelent. Conducatorul de joc francez al lui Spurs a terminat meciul cu 28 de puncte si 7 pase decisive, marcand nu mai putin de 24 de puncte in repriza secunda! Insa nu a scapat de criticile antrenorului Gregg Popovich. M-am speriat cand am vazut ca Tony joaca atat de mult pentru echipa. Ne trebuie un Parker agresiv si a inteles asta la pauza. S-a vazut ca a fost combustibilul nostru pentru sfertul trei, a glumit Popovich la finalul meciului. In schimb, la Lakers, responsabilitatea aruncarilor in absenta lui Bryant s-a distribuit aproape egal. Astfel, Howard (16 puncte, 9 recuperari), Blake (16 puncte, 9 recuperari, 4 pase decisive) si Gasol (13 puncte, 9 recuperari) nu au avut evolutii slabe din punct de vedere ofensiv, jocul fiind castigat insa in atac de Spurs.
Meciurile trei si patru au loc la Los Angeles sambata, respectiv luni dimineata.