Categorii: Stiri, Tenis

Simona Halep in semifinalele turneului WTA de la Bruxelles

Simona Halep continua seria evolutiilor foarte bune, dupa semifinala de la Fes (Maroc). Ea are o evolutie excelenta in meciurile Open-ului Belgiei, de la Bruxelles, aratandu-se cea mai in forma jucatoare a mometului din Romania, la doar cateva zile inainte de celebrul turneu de Mare Slem de la Paris, Roland Garros. Simona a trecut de Jelena Jankovic, Monica Niculescu si Dominika Cibulkova, calificandu-se in semifinale.
Simona a inceput foarte greu meciul din sferturi cu Cibulkova. Jucatoarea slovaca a castigat primul set de o maniera foarte clara, scorul 6-0 spune totul. Dar Simona a intrat in meci in setul doi, a inceput sa aiba procentaje constant bune la returul de servici (71% in setul doi) si cu 3 break-uri realizate din 10 sanse (!) a castigat setul cu 6-4.
Profitand de ascendentul moral, Halep a inceput mai bine si setul decisiv si s-a detasat rapid, la scorul de 3-0. Insa meciul a fost intrerupt din cauza ploii. La reluare, dupa cateva ore, Simona Halep a reusit sa-si pastreze avantajul de 3 ghemuri pana la final si a castigat cu 6-3. Astfel, Simona Halep (nr 49 WTA) a depasit-o pe Dominika Cibulkova (nr 16 WTA).
In semifinala de vineri Simona Halep o va intalni pe Sofia Arvidsson (Suedia, nr 61 WTA) si romanca este favorita sa intre in finala. Succes, Simona !