Spectacol inca din primul derby din Premier League: Liverpool – Manchester City 2-2 (video)

In etapa a doua din campionatul Angliei, Liverpool a primit pe Anfield campioana Manchester City. Liverpool trebuia sa faca un rezultat bun in fata propriilor fani, ca sa spele rusinea din prima etapa, cand a pierdut in deplasarea de la WBA. City vinea dupa o victorie in prima etapa cu Southampton, 3-2, un meci in care au avut ceva emotii pana la final.
Au intrat pe teren echipele:
Liverpool: Reina, Kelly, Johnson, Coates, Skrtel, Lucas, Allen, Gerrard, Borini, Suarez, Sterling. Rezerve: Jones, Jose Enrique, Carroll, Henderson, Carragher, Shelvey, Downing.
Manchester City: Hart, Zabaleta, Kolo Toure, Kompany, Kolarov, Milner, Yaya Toure, de Jong, Nasri, Tevez, Balotelli. Rezerve: Pantillmon, Lescott, Savic, Rodwell, Razak, Silva, Dzeko.
In minutul 34 Skrtel inscrie cu capul dupa un corner batut perfect, 1-0. Acesta a fost si scorul pauzei.
Toure egaleaza pentru echipa campioana cu un sut din 6 metri dupa un lant de gafe facute de gazde in minutul 64. Dupa doar doua minute Suarez inscrei superb din lovitura libera, era 2-1 pentru Liverpool. Gazdele ar fi putut castiga acest deby, dar Skrtel a pasat perfect pentru… argentinianul Tevez iar acesta a driblat si a inscris din 6 metri. Asa ca a fost 2-2 in final, un spectacol tipic pentru campionatul Angliei.
In clasament Chelsea conduce cu 9 puncte, dar a jucat un meci in avans pentru ca vineri va juca in Supercupa Europei, Swansea si Everton au cate 6 puncte, iar West Brom si Manchester City au cate 4 puncte.