Categorii: Fotbal, Steaua, Stiri

Steaua victorie norocoasa pe National Arena in Europa League

Steaua este lidera grupei E din Europa League, dupa ce a invins formaţia daneza FC Copenhaga cu scorul de 1-0, joi seara, pe Arena Nationala din Capitala.
Unicul gol a fost marcat cu sansa in minutul 83 printr-un autogol al lui Sigurdsson.
In prima repriza Steaua a avut un singur sut pe poarta echipei daneze prin Tanase in minutul 9. FC Copenhaga s-a aparat bine si a blocat aproape toate acţiunile stelistilor catre poarta aparata de suedezul Johan Wiland.
In repriza a doua au aparut mai multe ocazii la ambele porţi.
In minutul 57, Nikolici care a intrat dupa pauza in locul lui Adi Rocha, a reluat frumos din voleu mingea dar portarul oaspeţilor a aparat. Copenhaga a avut o ocazie doua minute mai târziu, dar Gabriel Matei a eliminat pericolul din faţa lui Cornelius.
In minutul 83, Steaua a reusit sa marcheze un gol norocos dupa ce Tanase a centrat in careu, iar balonul s-a lovit de Nikolic, de unde mingea a intrat in plasa dupa ce l-a atins si pe Sigurdsson.
Copenhaga au avut o ocazie mare in minutul 87, când Cornelius, lasat liber in careu, a trimis cu capul pe lânga poarta. Aproximativ 45.000 de spectatori au fost prezenţi joi seara pe Arena Naţionala.
Urmatorul meci al echipei Steaua va fi pe 25 octombrie la Bucuresti, cu Molde FK.
Echipele care au evoluat pe Arena Naţionala:
Steaua: 12. Ciprian Tatarusanu – 2. Gabriel Matei (24. Raul Rusescu, 64), 6. Florin Gardos, 21. Vlad Chiriches, 22. Paul Pârvulescu – 55. Alexandru Bourceanu (capitan), 5. Mihai Pintilii – 77. Adrian Popa, 11. Andrei Prepeliţa (7. Alexandru Chipciu, 46), 10. Cristian Tanase – 99. Adi Rocha Filho Sobrinho (90. Stefan Nikolic, 46).
FC Copenhaga: 21. Johan Wiland – 2. Lars Jacobsen (capitan), 17. Ragnar Sigurdsson, 4. Kris Stadsgaard, 3. Pierre Bengtsson (11. César Santin, 86) – 19. Rúrik Gíslason (20. Martin Vingaard, 73), 16. Thomas Kristensen, 6. Claudemir, 27. Thomas Delaney – 18. Nicolai Jorgensen, 29. Andreas Cornelius.
Iata caseta tehnica a partidei: Cartonase galbene: Thomas Delaney (27), Popa (51), Wiland (74); Suturi pe poarta: 4-1; Cornere: 8-2; Offside: 4-2; Faulturi: 16-11.
In cealalta partida a grupei E, echipa norvegiana Molde FK a invins pe teren propriu pe VfB Stuttgart cu 2-0 prin golurile marcate de Berget (min. 58) si Chima (min 88.).