Categorii: Handbal, Stiri

Suntem semifinalisti! Oltchim invinge pe Krim si se califica in careul de asi al Ligii Campionilor

Doua calde, doua reci. Asa puteau fi rezumate pe scurt primele patru meciuri ale Oltchimului in grupa semifinala. Astfel, dupa doua victorii entuziasmante cu Krim in deplasare si cu Metz acasa, au venit doi pasi gresiti, infrangere la scor cu Buducnost pe teren propriu si egal chinuit cu Metz ”afara”.

Acasa cu Krimul nu mai era insa loc de pasi gresiti, slovenele putandu-se califica in fata fetelor lui Radu Voina in cazul unei victorii. Iar presiunea nu a facut altceva decat sa le motiveze pe romance, acestea conducand de la un capat la altul partida cu Krim. Prima repriza a fost totusi echilibrata, ambele echipe jucand spectaculos in atac, dar dezamagitor in defensiva.

Dupa 30 de minute era 17-15 in favoarea valcencelor si calificarea inca se juca. Totusi, urmatoarele 20 de minute au fost euforice pentru Ardean si compania, cele care au inscris 10 goluri, au primit doar cinci si au rezolvat soarta partidei odata pentru totdeauna. Defensiva a jucat impecabil in aceste 20 de minute, Luminita Hutupan-Dinu a amintit de vremurile bune cu cateva interventii exceptionale, iar in ultimele minute Radu Voina si-a permis chiar sa arunce in lupta cateva rezerve.

Prilej foarte bun pentru ca tanara Daniela Babeanu sa iasa la rampa, aceasta reusind nu mai putin de sase goluri si anuntandu-se drept o mare speranta pentru nationala Romaniei. Valentina Ardean a ramas insa cea mai buna marcatoare a partidei, cu opt reusite, dar si Jovanovic si Manea si-au facut datoria in ofensiva, ambele cu patru goluri inscrise.

De partea cealalta, Penezic, Franic si Seric au dus in spate atacul lui Krim, dar niciuna din cele trei nu a reusit o partida extraordinara. Patru reusite si-au trecut in dreptul numelor lor fiecare dintre cele trei handbaliste, iar gandurile noastre se indreapta deja spre semifinale.

Gyor va fi puternica adversara a Oltchimului, dar valcencele au un ascendent moral in fata unguroaicelor. Astfel, prima si pana acum singura finala de Champions League din istoria Valcii a fost atinsa dupa o semifinala cu Gyor-ul in care ale noastre s-au impus de doua ori, atat in Romania, cat si in Ungaria.

De data aceasta insa, Anita Gorbicz si compania par mai puternice decat oricand, reusind sa se impuna in prima grupa semifinala la pas. Pana la dubla cu Gyor, ne mai asteapta un meci ”amical”, in Muntenegru, cu Buducnost, echipa care a castigat deja grupa a doua si care a umilit Oltchimul la Ramnicu Valcea, scor 34-24.