Tot nu merge nationala. 3-4 cu Slovenia

In ultimul meci de verificare al echipei antrenate de Victor Piturca inaintea startului preliminariilor Cupei Mondiale, Romania a pierdut, cu scorul de 3-4 partida cu Slovenia.

Pentru gazde au inscris Bostjan Cesar (4), Zlatko Dedic (51 – penalty, 60) şi Andraz Kirm (69), in timp ce golurile echipei noastre au fost marcate de Paul Papp (56), Gabriel Torje (68 – penalty) şi Gheorghe Grozav (79).

Partida cu Slovenia, care inseamna primul succes pentru selectionerul Slavisa Stojanovic, la al patrulea sau meci de la instalare, a fost ultimul test pentru cele doua echipe inaintea debutului in preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Romania va juca primul meci cu Estonia, pe 7 septembrie, la Tallinn.

Reprezentativa Estoniei a invins, miercuri, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Poloniei, intr-un meci disputat la Tallinn.

Unicul gol al partidei a fost inscris de Konstantin Vassiljev, in minutul 90+2.

O alta viitoare adversara a Romaniei, Olanda a pierdut, in deplasare, cu scorul de 4-2 (1-0), de reprezentativa Belgiei.

Pentru olandezi a inscris Klaas Jan Huntelaar, in minutele 54 şi 55, in timp ce pentru Belgia au marcat Benteke ’20, Mertens ’75, Lukaku ’77 şi Vertonghen ’80.

Reprezentativa Ungariei, adversara Romaniei in Grupa D a prelminiariilor Cupei Mondiale, a remizat, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), in meciul amical sustinut in compania echipei Israelului.
O alta adversara a Romaniei in grupa D, Turcia, a pierdut meciul disputat in deplasare cu Austria, scor 2-0, prin golurile marcate de Kavlak in minutul 2 şi Ivanschitz in minutul 6, din penalti.