Categorii: Stiri

Umilinta cu Franta, 20-39 !! Incotro, Radu Voina ?

Desi jucatoarele noastre au inceput bine meciul si chiar au condus cu 7-6 dupa un gol al lui Elisei, Romania s-a stins treptat si Franta a inceput sa domine meciul si chiar din ce in ce mai clar. Franta conducea deja cu 8 goluri la pauza (20-12).

Romania a facut, din pacate, recorduri negative in repriza a doua. De pilda intre minutele 33 si 45 nu a marcat nici un gol. In acest timp frantuzoaicele  marcau ca la un antrenament si diferenta de scor a devenit uriasa. Ca sa fim decenti, trecem direct la final, cand Franta a marcat si cu portarul si in final avea cam de doua ori mai multe goluri decat romancele.

Cum era si normal, toata luma folseste cuvinte ca dezastru, rusine, umilinta… Romania a terminat pe 3 grupa C, cu 5 puncte, exact pe medie: doua victorii, un egal, doua pierdute. Vom juca cu Croatia luni in optimi, un meci eliminatoriu. Croatia a terminat pe locul 2 grupa D, cu 4 victorii si infrangere doar la Danemarca.