Categorii: Stiri, Tenis

Un meci cat o finala: Nadal si Federer se intalnesc in semifinale la Melbourne

Cei mai valorosi jucatori de tenis ai lumii din ultimii ani si actualii ocupanti ai locurilor doi si trei in ierarhia mondiala ATP, Rafael Nadal si Roger Federer, se vor intalni in semifinalele turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului.

Cei doi au avut meciuri diametral opuse in faza sferturilor de finala, Federer neavand nicio problema in a se califica, in vreme ce Nadal a trebuit sa treaca printr-un infern de mai bine de patru ore inainte de a se vedea in careul de asi de la Melbourne.

Roger Federer a fost primul care si-a asigurat calificarea, elvetianul de 30 de ani aratand o forma foarte apropiata de cea care l-a tinut ani intregi pe prima pozitie mondiala. ”FedEx” a avut nevoie de doar doua ore pentru a-l invinge pe argentinianul Juan Martin del Potro, cel care nu a fost capabil sa castige vreun set si nici macar sa trimita vreunul ”in prelungiri”. A fost pana la urma 6-4, 6-3, 6-2 pentru numarul trei ATP, cel care nu a pierdut inca niciun set la actuala editie a Openului australian.

Rafael Nadal, ocupantul pozitiei a doua in clasamentul lumii, a avut un meci infernal cu cehul Tomas Berdych, al saptelea jucator mondial al momentului. Berdych, finalist la Wimbledon in 2010, a avut de multe ori initiativa in partida cu ibericul, mergand cap la cap cu acesta timp de doua seturi.

Primul set a fost chiar adjudecat de Berdych in tie-break, in vreme ce al doilea i-a revenit lui Nadal, tot cu 7-6. Setul trei si patru au fost si ele stranse, dar pana la urma castigatorul Australian Open-ului din 2009 a iesit invingator, scor 6-4, 6-3. Partida a avut o durata de patru ore si 16 minute si ar putea cantari enorm pentru Nadal in semifinala cu Federer, spaniolul neavand nicio problema pana in sferturi si necedand niciun set.

Partida dintre Nadal si Federer va avea loc cel mai probabil joi, dar pana atunci maine vor avea loc celelalte doua sferturi de finala ale competitie masculine din Australia. Sarbul Novak Djokovic, cap de serie numarul unu, il va infrunta pe David Ferrer, al cincilea jucator al lumii in acest moment, in vreme ce britanicul Andy Murray va da piept cu surprinzatorul nipon Kei Nishikori.

Si tabloul feminin de simplu este unul extrem de incins, cu o semifinala de zile mari deja stabilita. Belgianca Kim Clijsters, fost numar unu mondial si campioana en-titre din Australia, o va infrunta pe Victoria Azarenka, favorita numarul trei a competitiei de anul acesta. In cealalta semifinala se vor intalni invingatoarele meciurilor Ekaterina Makarova – Maria Sharapova si Sara Errani – Petra Kvitova, meciuri care se vor disputa maine dimineata.