Categorii: Steaua

VIDEO – Steaua – Craiova 2-1 – Sperante pentru Europa League

În minutul 18, Dayro Moreno i-a trimis lui Toja în zona punctului de la 11 metri, de unde mijlocașul a șutat puternic și l-a învins pe Bornescu.

În minutul 25, Florin Costea a executat impecabil o lovitură liberă, scorul devenind 1-1.

Steaua a marcat golul victoriei prin Bogdan Stancu (foto), în minutul 80, care a înscris cu capul după o centrare a lui Bănel Nicoliță.

Meciul s-a disputat fără spectatori, Steaua având terenul suspendat pentru o etapă după ce suporterii au aruncat torțe în teren și au scandat lozinci rasiste la meciul cu Rapid.

Steaua: Zapata – Golanski (Ogăraru 45), Ghionea, Goian, Petre Marin – Tiago, Toja, Nicoliţă, Dayro Moreno (Szekely 63), Semedo (Rusu 74) – Stancu.
Antrenor: Massimo Pedrazzini.

Universitatea Craiova: Bornescu – Dănănae, Găman, Dorel Stoica, Rose – Prepeliţă, Dilevski (Dina 83), Şoavă – Wobay (Mihai Costea 59), Njock (Baird 46), Florin Costea.
Antrenor: Jerry Gane.

Lupta pentru Europa League

Steaua a urcat în acest moment pe locul al șaselea, ultimul care asigură participarea în Europa League, însă va pierde această poziție dacă Rapid pleacă neînvinsă de la Vaslui. Universitatea Craiova se află pe locul 5, cu 56 de puncte, Steaua pe 6 (55 puncte), iar Rapid pe 7 (54 de puncte, dar un meci mai puțin disputat).

În ultima etapă, Craiova joacă acasă cu FC Vaslui, Steaua se deplasează la Urziceni, iar Rapid întâlnește pe teren propriu Poli Iași.

Steaua II a promovat în eșalonul secund

Echipa a doua a clubului din Ghencea a promovat matematic în Liga a II-a „Astra Sport Bets”, după ce a învins cu scorul de 2-0 formația Callatis Mangalia. Printre jucătorii care au evoluat vineri pentru Steaua II s-au aflat Andrei Ionescu, Alin Lițu, Bicfalvi și Pedriel, cel din urmă reușind să marcheze unul dintre goluri.